Home » Wyszukiwarki Google » Google Scholar
Linki sponsorowane
Kategorie

Google Scholar

Dodano: 3 grudnia 2007   Ostatnia zmiana: 20 grudnia 2009

Google Scholar pozwala na proste przeszukiwanie ogromnej bazy publikacji naukowych. W jednym miejscu uzyskujemy dostęp do baz abstraktów, artykułów, publikacji akademickich, stowarzyszeń profesjonalistów i wielu innych źródeł.

Interfejs Google Scholar przypomina ten znany z innych wyszukiwarek Google. Dodatkową opcją jest wyszukiwanie najnowszych artykułów lub artykułów napisach w ciągu zadanego okresu czasu (np. od 2003 roku). Kliknięcie w odsyłacz do artykułu przenosi nas na stronę, na której dany artykuł został opublikowany. Przeważenie są to strony baz publikacji, takich jak Elsevier, do których dostęp musimy uzyskać we własnym zakresie, zawsze możemy jednak dowiedzieć się w jakiej bazie artykuł się znajduje oraz zapoznać się z jego streszczeniem. Czasami dostęp do pełnej treści nie jest limitowany, jest to jednak rzadkość. Na pocieszenie należy wspomnieć, że wiele bibliotek uczelnianych daje swoim użytkownikom dostęp do takich baz.

Wyszukiwanie publikacji - Google Scholar
Interfejs Google Scholar

Google Scholar sortuje odnalezione artykuły tak jak to robią badacze. Oprócz relewantności treści oceniany jest tytuł czasopisma w którym artykuł się ukazał, ilość cytowań artykułu w innych publikacjach, a także nazwisko autora.

Scholar w polskiej wersji językowej dostępny jest pod adresem scholar.google.pl. W polskiej wersji językowej brakuje jednak instrukcji, która dostępna jest w kilku językach, między innymi po angielsku.