Home » Wyszukiwarki Google » Google Book Search
Linki sponsorowane
Kategorie

Google Book Search

Dodano: 3 grudnia 2007   Ostatnia zmiana: 20 grudnia 2009

Google Books to wielki katalog biblioteczny pozwalający na przeszukiwanie pełnej treści ogromnej ilości książek z całego świata. Część książek dostępna jest nawet do pobrania.

Początki Google Book Search sięgają roku 2002 kiedy to Larry Page, jeden z założycieli Google, zaproponował bibliotece Uniwersytetu Michigan zeskanowanie całości jej zbiorów do postaci elektronicznej pod warunkiem, że będzie mógł udostępnić tak zebrane informacje w swojej wyszukiwarce. Na przestrzeni kilku następnych lat projekt Google Book Search Library Project objął również inne biblioteki, w tym bibliotekę Oxfordzką. Google włączył do swojego programu także wydawców książek.

Zeskanowane zasoby udostępnione zostały w roku 2005 pod nazwą Google Print. Obecnie serwis dostępny jest jako Google Book Search pod adresem books.google.com. Korzystając z Book Search mamy możliwość przeszukiwania tekstów wszystkich zeskanowanych książek. W zależności od stopnia, w którym dana książka chroniona jest prawem autorskim w wynikach wyszukiwania zobaczymy jeden z czterech widoków:

  • pełny - pozwala na przeglądanie całej książki online a nawet pobranie jej w postaci pliku PDF
  • ograniczony - wyświetlane jest tylko fragment książki pasujący do zapytania
  • krótki opis - podaje informacje o książce (tak jak w katalogu bibliotecznym) oraz kilka zdań kontekstu otaczającego wyszukane hasło
  • bez podglądu - tylko podstawowe informacje bibliograficzne o książce


Book Search - Pełny widok ksiązki
Pełny widok książki

Dla każdej książki dostępne są informacje o sposobie w jaki możemy ją zdobyć: adresy bibliotek lub odsyłacze do stron, na których można ją zakupić.

Google Book Search uwalnia użytkowników od przeszukiwania zbiorów bibliotecznych w wielu różnych, często oddalonych od siebie miejscach - wszystkie książki możemy wyszukać z poziomu jednego serwisu. Jest to znaczne ułatwienie dla poszukujących informacji o konkretnym zagadnieniu.

Wśród zeskanowanych książek znajdują się również książki polskich autorów, tak jak to widać na powyższym obrazku.