Home » Wyszukiwarki Google » Katalog
Linki sponsorowane
Kategorie

Katalog

Kategorie: wyszukiwarka
Dodano: 3 grudnia 2007   Ostatnia zmiana: 20 grudnia 2009

Google Directory jest indeksem tematycznym bazującym na The Open Directory Project (www.dmoz.org). Ponieważ zawiera całe witryny, a nie pojedyncze strony jest dużo mniejszy od bazy danych, z której korzysta normalne wyszukiwanie Google. Przez to Google Directory o wiele lepiej nadaje się do bardziej ogólnych zapytań. Google zastosowało swój algorytm popularności więc witryny bardziej popularne zajmują wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania.

Katalog Google zawiera ok. 5 milionów wpisów. Obok większości z nich można znaleźć zielony paseczek mówiący o przybliżonej wartości PageRank danej witryny.

Przeszukiwanie Google Directory

Oprócz przechodzenia wgłąb kolejnych kategorii, katalog można też przeszukiwać. Google Directory nie pozwala na korzystanie z większości składni normalnego wyszukiwania ponieważ jest dużo mniejszy. Można natomiast korzystać z:

  • intitle: podane słowa muszą być w tytule strony
  • inurl: podane słowa muszą znajdować się w URL'u strony

Google Directory najlepiej nadaje się do poszukiwania ogólnych informacji na jakiś temat np. o autorze książki lub zdarzeniu.

Open Directory Project Logo
Logo Open Directory Project

Zawartość katalogu jest moderowana przez redaktorów. Dzięki temu katalog zawiera wartościowe informacje i opisy istniejących serwisów. Wadą tego rozwiązania jest okres który upływa od chwili zgłoszenia witryny do czasu aż zostanie ona umieszczona w katalogu - w przypadku najbardziej popularnych kategorii może to trwać kilka miesięcy.

Katalog jest okresowo sprawdzany przez specjalnego robota, zwanego Robozilla. Głównym zadaniem Robozilli jest poinformowanie redaktorów o serwisach które przestały funkcjonować lub zmieniły adres. Dzięki temu zapewniona jest aktualność informacji znajdujących się w katalogu.

Redaktorem katalogu może zostać praktycznie każdy, warunkiem jest wypełnienie oraz przesłanie zgłoszenia. Zgłoszenie musi oczywiście zostać pozytywnie rozpatrzone:)