Home » Wyszukiwarki Google » Grafika
Linki sponsorowane
Kategorie

Grafika

Kategorie: wyszukiwarka
Dodano: 3 grudnia 2007   Ostatnia zmiana: 20 grudnia 2009

Oprócz indeksowania treści stron WWW, Google zbiera również informacje o rysunkach, zdjęciach i innych grafikach które umieszczane są w Internecie.

Przeszukiwać te zbiory można korzystając z wyszukiwarki grafiki udostępnianej przez Google. Wystarczy kliknąć link grafika na stronie głównej Google i ujrzymy interfejs wyszukiwarki grafiki. Po wpisaniu zapytania Google przedstawi nam listę obrazków pasujących do niego:

Wyszukiwanie grafiki
Wyniki wyszukiwania frazy stokrotki

Wyszukiwarka grafiki udostępnia opcje zbliżone do standardowej wyszukiwarki Google.

Obrazki zbierane przez Google są klasyfikowane głównie na podstawie treści, która je otacza oraz zawartości atrybutów alt znacznika img(służy on do umieszczenia obrazków na stronach WWW). Dodatkowo Google wykorzystuje algorytmy rozpoznawania zawartości obrazka by podzielić je na kategorie. W tej chwili mamy np. możliwość ograniczyć nasze wyszukiwanie wyłącznie do obrazów twarzy. W tym celu należy skorzystać z opcji zaawansowanych przy określaniu kryteriów wyszukiwania.

Część informacji gromadzona jest równie za pomocą Google Image Labeler. Jest to przedsięwzięcie mające zapewnić jak najlepszą klasyfikację obrazów. Mechanizm działania jest następujący. Google zachęca do wzięcia udziału w pewnej zabawie, polegającej na tym że:

  • Wśród osób które wyrażą chęć wzięcia udziału w zgłoszą się losowo wybierane są pary
  • Każdej takiej parze przez dwie minuty prezentowane są obrazki
  • Uczestnicy wymyślają słowa opisujące te obrazki (w języku angielskim)
  • W momencie gdy obydwaj uczestnicy wpiszą taki sam opis przyznawana jest im pewna ilość punktów (tym więcej im bardziej szczegółowy opis) i wyświetlany jest następny obrazek
  • Punkty służą wyłącznie w celu sporządzania rankingu, który to z kolei ranking służy wyłącznie uciesze uczestników

Etykietowanie obrazków
Interfejs Google Image Labeler

Google Image Labeler dostępny jest pod adresem images.google.com/imagelabeler/.