Home » Podstawy wyszukiwania
Linki sponsorowane
Kategorie

Podstawy wyszukiwania

Kategorie: wyszukiwarka
Dodano: 30 listopada 2007   Ostatnia zmiana: 20 grudnia 2009

Precyzyjne zadawanie pytań wyszukiwarkom w bardzo dużym stopniu może ograniczyć ilość zwracanych przez nie wyniki. Pozwala to na prostsze odnalezienie interesujących nas treści, pod warunkiem, że dokładnie wiemy czego szukamy.

Google operuje z domyślnym AND logicznym tzn. wpisując zapytanie otrzymamy rezultaty zawierające wszystkie słowa tego zapytania. Jeżeli chcemy to zmienić wystarczy pomiędzy słowa wpisać OR. Otrzymamy wtedy rezultaty zawierające którekolwiek z tych słów. Wpisując zapytanie możemy też korzystać z nawiasów. Przykładowo zapytanie:

owoc (jabłko OR gruszka)

znajdzie nam strony zawierające w treści słowa owoc i jabłko, owoc i gruszka, owoc, jabłko i gruszka. Jeżeli uzyskać rezultaty bez jakiegoś konkretnego słowa, wystarczy poprzedzić je "-" np. prezydent -bush szukamy w ten sposób danych o prezydentach z pominięciem Busha. Google nie rozróżnia wielkości liter. Np. KOMPOT, Kompot i kompot dla Google wyglądają dokładnie tak samo

Przeszukując Google nie można użyć "*" aby dopełniać słowa, czyli np. "studen*" nie zwróci rezultatów zawierających słowa student, studentka, studencki. Można natomiast użyc "*" żeby zastąpić całe słowo.

Zapytanie wpisywane do Google nie może być dłuższe niż 10 słów. Jeżeli będzie to Google po prostu odrzuci nadmiarowe słowa. Jeżeli chcemy znaleźć określone wyrażenie wpisujemy je w cudzysłowach. Np. "szkoła życia"