Home » Narzędzia Google » Google Wave
Linki sponsorowane
Kategorie

Google Wave

Kategorie: Google Wave
Dodano: 25 sierpnia 2009   Ostatnia zmiana: 19 grudnia 2009

Google Wave - nowe narzędzie komunikacji i współpracy w internecie stanowi rewolucję w dotychczasowym podejściu do wymiany informacji w sieci łączące cechy komunikatorów internetowych, serwisów społecznościowych, wiki i poczty elektronicznej.

Komunikacja z wykorzystaniem Google Wave ma być zupełnie nowym podejściem do tego zagadnienia. Ma się odbywać za pomocą fal i mniejszych jednostek, które zostały już nazwane falkami. Terminologia została zaczerpnięta z serialu science-fiction Firefly.

Zamiast wymagać od użytkowników by przechowywali w swoich skrzynkach lub przesyłali z dokumenty zawierające dotychczasową historię korespondecji, obiekty określane jako fale będą zawierały kompletny wątek składający się z wielu multimedialnych wiadomości (tzw. blipów) na serwerze dostawcy.

Fale będą dokumentami XML pozwalającymi na szybką i równoległą modyfikację.

Użytkownicy mogą dołączać się do fali lub ją edytować w dowolnym jej miejscu i czasie. Fale mogą być współdzielone przez użytkowników, którzy mogą być dodawani lub usuwani w dowolnym momencie życia fali. Istnienie możliwość odpowiadania na poszczególne blip'y, a odbiorcy wiadomości będą powiadamiani o odpowiedziach, zmianach w fali. Ponieważ fale mają być "żywe" proces ten może też zachodzić w czasie rzeczywistym. Oznacza to że zmiany w wiadomościach będą widoczne w trakcie ich wprowadzania! Odpowiada to funkcji komunikatorów internetowych. Każda fala może być edytowana w tym samym momencie przez wielu użytkowników. Fale będą także przechowywały własną historię, dzięki czemu możliwe będzie odtworzenie sekwencji w której dana fala była edytowana, kto wprowadził jakie zmiany i kiedy.


Logo Google Wave
Logo Google Wave

Google Wave jest napisane w języku Java z wykorzystaniem OpenJDK. Większość kodu zostanie udostępnione przez Google, co umożliwi społeczności programistów tworzenie rozszerzeń. Google pozwoli również wszelakim podmiotom, zarówno komercyjnym jak i prywatnym, na uruchamianie własnych serwisów Wave, licząc, że ten sposób komunikacji zastąpi e-mail.

Strona Google Wave znajduje się pod adresem wave.google.com.