Home » Laboratoria Google » Google Trends
Linki sponsorowane
Kategorie

Google Trends

Kategorie: Google Labs
Dodano: 12 marca 2008   Ostatnia zmiana: 30 stycznia 2010

Google Trends pozwala zobaczyć jak kształtowała się intensywność wyszukiwania określonej frazy bądź kilku fraz w czasie. Dodatkowo Google oznacza momenty, w których pojawiły się wiadomości w serwisie Google News pozwalając skorelować natężenie wyszukiwania w sieci z tym co piszą gazety.

Google Trends działa w oparciu o analizę zapytań wprowadzanych do wyszukiwarki. Ilość wyszukiwań zadanych fraz (możemy wprowadzić do 5 fraz) porównywana jest z całkowitą ilością wyszukiwań w danych okresach, a wynik prezentowany jest w postaci wykresu. Na wykresie zaznaczane są punkty, w których pojawiły się wiadomości w Google News.

Dodatkowo poniżej wykresu pokazane jest natężenie wyszukiwania dla interesujących nas fraz w podziale na języki, miasta i państwa.


Przykładowe porównanie trendów dla fraz Google Mini i Google Search Appliance.

W Trends możliwe jest także podawanie fraz zawierających operatory używane przy normalnym wyszukiwaniu, ich znaczenie jest jednak nieco inne. Przykładowo, podając Google | Desktop zobaczymy jak często podawane były zapytania zawierające słowa Google lub Desktop.

Trends jest usługą która cały czas znajduje się w laboratoriach Google, czyli poligonie na którym Google testuje nowe aplikacje.

Google Trends dostępne jest pod adresem www.google.com/trends.

Serwisem bardzo podobnym do Trends jest HotTrends pokazującą najintensywniej wyszukiwane frazy z okresów 24 godzinnych (domyślnie ostatniej doby). Hot Trends dostępne są ze strony głównej Google Trends. Działanie Hot Trends opiera się na analizie gwałtownych skoków w częstości wyszukiwania fraz, zamiast na analizie całkowitej ilości wyszukiwań. W ten sposób możliwe jest wychwycenie nowych fraz, dla których całkowita ilość wyszukiwań jest jeszcze stosunkowo niska w porównaniu z frazami ogólnymi jak np. "pogoda". Dla każdego wyniku Hot Trends przedstawia powiązane strony, wykres ilości wyszukiwań w ostatnim okresie, posty z blogów oraz najnowsze wiadomości na dany temat.