Home » Podstawy wyszukiwania » Google Suggest
Linki sponsorowane
Kategorie

Google Suggest

Dodano: 15 grudnia 2009   Ostatnia zmiana: 20 grudnia 2009

Google Suggest to technologia mająca ułatwić wyszukiwanie informacji. Wychodząc na przeciw wszystkim niezdecydowanym Google stworzyło mechanizm pomagający sformułować myśli.

Po wpisaniu części zapytania Google wyświetla listę najczęściej wykonywanych zapytań, wraz z ilością wyników. Może to być ułatwieniem, ale czasem możemy poczuć się ograniczeni do listy proponowanych wyników.

Wyszukiwarka proponuje zapytana w oparciu o gromadzone statyki wyszukań. Pomijane są jednak zapytania które mogłyby być uznane za obraźliwe (pornografia, przekleństwa, terminy związane z przemocą lub nienawiścią). Propozycje generowane są na podstawie zapisanych zapytań, Google Suggest nie korzysta jednak z zapisanych zapytań użytkowników tak by chronić ich prywatność.

Przykładowe propozycje zapytań Google Suggest

Mechanizm Google Suggest wykorzystywany jest w wielu aplikacjach oferowanych przez Google, np. w Google Maps, YouTube, w przeglądarkach Firefox i Chrome, w iPhone'ach oraz w wielu innych.

Propozycje zapytań można wyłączyć korzystając z ustawień wyszukiwania Google

Ostatnio Google wprowadziło dodatek dla swojej wyszukiwarki Chrome będący uzupełnieniem mechanizmu Suggest. Korzystając z tego dodatku, Quick Scroll, możemy korzystać ze wspomagania wyszukiwania na stronie docelowej. Quick Scroll wyświetla w rogu strony, na którą przejdziemy z wyników wyszukiwania, wycinki tekstu mogące być związane z naszym zapytaniem. Po kliknięciu na nie strona zostanie przewinięta do odpowiedniego fragmentu.