Home » Informacje o Google » Google - hardware
Linki sponsorowane
Kategorie

Google - hardware

Kategorie: hardware
Dodano: 22 marca 2008   Ostatnia zmiana: 17 stycznia 2010

Google potrzebuje ogromnych mocy obliczeniowych by móc dostarczać ciągle rosnącej rzeszy użytkowników usługi na tym samym poziomie. Ilość serwerów wykorzystywanych przez Google rośnie z każdą chwilą by sprostać wymaganiom internautów i stałemu wzrostowi korporacji.

Szybkie serwery konieczne do przetwarzania dużych ilości informacji kosztują ogromne pieniądze. Jednak w Google od samego początku nie korzysta się z superkomputerów. Jak w takim razie udaje się zapewnić wystarczająca moc obliczeniową? Odpowiedzią są klastry (ang. cluster) - zespoły tanich (stosunkowo) komputerów osobistych. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu zapewniają odpowiednie zasoby za kwotę dużo niższą niż ta którą należałoby wydać na superkomputery. Są też prostsze w utrzymaniu, naprawie i rozbudowie. Google korzysta z klastrów zlokalizowanych na całym świecie. Główne centra obliczeniowe (co najmniej 12) znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Poza tym serwery Google znajdują się również m.in. w Mons w Belgii a także w Eemshaven i Groningen w Holandii.

Dzięki rozproszeniu swoich serwerowni po całym świecie wyszukiwarka jest wysoce odporna na awarie. Wyłączenie całego datacenter z powodu jakiejś katastrofy nie powoduje zauważalnych efektów.

Znane z troski o środowisko Google przy wyborze nowych miejsc na swoje centra obliczeniowe bierze też pod uwagę dostępność "zielonej" energii.

Klastry komputerów wykorzystywane w Google
Pierwszy serwer produkcyjny Google (ok. 1999)

Google niechętnie ujawnia informacje na temat ilości i jakości wykorzystywanego sprzętu. Wypowiedzi na ten temat są niejasne, dziennikarze a nawet pracownicy firmy trzymani są z dala od centrów danych.

Uważa się, że infrastruktura serwerowa Google składa się z kilku typów serwerów realizujących różne zadania. Mamy więc:

  • Serwery równoważące obciążenie, przekazujące zapytania do innych serwerów: Google Web Server lub serwerów proxy.
  • Serwery proxy wykorzystujące oprogramowanie Squid odpowiadają już przetworzony wynikiem zapytania, o ile go posiadają. W przeciwnym razie przekazują je do Google Web Server.
  • Google Web Servers zarządzają wykonaniem zapytań przesyłanych przez użytkowników i formatują ich wyniki. Na wykonanie zapytania składa się przesłanie go do serwerów indeksu, złączenie odpowiedzi, ustalenie kolejności wyników, pobranie skrótu każdego wyniku (serwery dokumentów), uzyskanie ewentualnych podpowiedzi odnośnie pisowni zapytania i pobranie pasujących ogłoszeń z serwerów reklam.
  • GoogleBot czyli serwery zbierające dane, stale przeszukujące sieć. Ich zadaniem jest uaktualnianie indeksu Google i zbioru zarchiwizowanych stron i ich ocena (PageRank).
  • Serwery indeksu, z których każdy przechowuje fragment indeksu. W odpowiedzi na przesyłane zapytanie przygotowują listę identyfikatorów dokumentów spełniających kryteria wyszukiwania. Serwery tego typu potrzebują mniej miejsca na dyskach twardych, zamiast tego ich procesory są obciążone bardziej niż w serwerach innych typów.
  • Serwery przechowujące pliki. Każdy dokument przechowywany jest na wielu serwerach co pozwala na zapewnienie większej wydajności i dostępności. Serwery te przygotowują podsumowania dokumentów, są również w stanie zwrócić kompletny dokument. Serwery tego rodzaju potrzebują więcej przestrzeni dyskowej.
  • Serwery reklam zarządzające ogłoszeniami AdWords i AdSense.
  • Serwery odpowiedzialne za sugerowanie poprawnej pisowni zapytań.