Home » News » Knol startuje
Linki sponsorowane
Kategorie

Knol startuje

Kategorie: Knol
Dodano: 24 lipca 2008   Ostatnia zmiana: 19 grudnia 2009

23 lipca 2008 Google upubliczniło Knol'a - serwis encyklopedyczny, w którym użytkownicy tworzą wpisy. Niby nic nowego, Knol stawia jednak nie na "mądrość zbiorową", lecz na wiedzę indywidualnych użytkowników - ekspertów w danej dziedzinie.

Knol był testowany od końca 2007 roku przez zamkniętą grupę użytkowników. Od wczoraj każdy może napisać własny artykuł w serwisie (Knol'a jak chce je nazywać Google).

Nie sposób uniknąć próby porównania Knol'a z Wikipedią. Takie porównanie nie jest jednak do końca możliwe - Knol i Wikipedia wykorzystują zupełnie inne modele tworzenia wpisów. Wikipedia polega na wiedzy wielu użytkowników i założeniu, że grupa redaktorów będzie starała się napisać jak najlepszy artykuł. W Wikipedii każdy redaktor może edytować dowolny wpis. Prowadzi to czasami do powstawania nieobiektywnych lub nierzetelnych artykułów, wysiłek stworzenia obszernego wpisu jest jednak rozłożony na wielu użytkowników. W Wikipedii istnieje tylko jeden artykuł na dany temat.

Knol stawia natomiast na wiedzę indywidualnych ekspertów, których Google chce zaktywizować do dzielenia się swoją wiedzą. Knol może być edytowany tylko przez swojego autora, dzięki temu każdy ponosi odpowiedzialność za swoje wypowiedzi. Czytelnicy Knola mogą jednak zgłaszać uwagi i oceniać artykuł. Google liczy że w ten sposób wyłonią się autorytety. Serwis Google pozwala na tworzenie wielu artykułów na jeden temat zakładając, że ten najlepszy zostanie wyłoniony dzięki systemowi ocen Knol'i. Ciekawostką jest fakt umożliwienia wyświetlania reklam AdSense na stronie artykułu, co pozwala osiągać dochody z napisanych Knol'i (czyli z posiadanej wiedzy).

Wielu internautów zadaje sobie teraz pytanie - czy Knol zastąpi Wikipedię? W tej chwili na pewno nie można tego stwierdzić, należy poczekać na rozwój nowego dziecka Google.

Google Knol (cały czas w wersji beta) dostępny jest pod adresem knol.google.com.