Home » Narzędzia Google » Chrome OS
Linki sponsorowane
Kategorie

Chrome OS

Kategorie: Chrome
Dodano: 29 listopada 2009   Ostatnia zmiana: 19 grudnia 2009

7 lipca 2009 na oficjalnym blogu Google ogłoszono istnienie Chrome OS - systemu operacyjnego projektowanego przez Google. Nowy system operacyjny skierowany jest przede wszystkim do osób spędzających większość czasu na korzystaniu z internetu.

Chrome OS według Google stanowi naturalne rozszerzenie przeglądarki Chrome. Nowy system ma być przede wszystkim szybki i "lekki". Dodatkowo będzie udostępniany na licencji open source.

W trakcie prac na Chrome OS Google konsultowało się z firmami takimi jak: Acer, Adobe, ASUS, Freescale, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments, i Toshiba, jednocześnie firmy te przygotowują sprzęt kompatybilny z systemem Google.

Projektując Chrome OS położono szczególny nacisk na trzy aspekty: szybkość, prostotę i bezpieczeństwo. Architektura systemu zakłada trzy warstwy:

  1. Firmware; obsługa sprzętu domyślnie nie dotyczy urządzeń które są mało popularne, np. napędów dyskietek.
  2. Oprogramowanie systemowe, które zostało pozbawione wszelkich dodatkowych elementów mogących je spowolnić. Jądro systemu oparte jest na jądrze Linuxa).
  3. Menadżer okien i przeglądarka Chrome.
Interfejs nowego systemu ma być minimalistyczny, żeby "nie przeszkadzać użytkownikowi".

Google podkreśla, że Chrome OS i Android to dwa różne projekty. Podczas gdy Android jest zaprojektowany dla urządzeń takich jak telefony, set-top box'y i netbooki, platformą sprzętową Chrome OS mają być raczej komputery, od małych netbooków poczynając na standardowych desktopach kończąc.

19 listopada 2009 została zaprezentowana wczesna wersja systemu Chrome. W trakcie demonstracji Chrome OS wystartował w 7 sekund (!). Tego samego dnia kod systemu został upubliczniony jako open source pod nazwą Chromium OS.

Pierwsze netbooki z Chrome OS mają być dostępne w drugiej połowie 2010.