Home » Narzędzia Google » Google Chrome
Linki sponsorowane
Kategorie

Google Chrome

Kategorie: Chrome
Dodano: 4 września 2008   Ostatnia zmiana: 20 stycznia 2010

Google udostępnia własną przeglądarkę - Chrome. Na razie jest dostępna tylko w wersji dla systemu operacyjnego rodem z Redmond (Vista lub XP z SP2).

Nowa przeglądarka ma zapewniać szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze korzystanie z zasobów internetu. Cechy przeglądarki którymi Google chwali się na stronie domowej Chrome (www.google.com/chrome) to:

  • Pasek adresu który funkcjonuje również jako okienko wyszukiwania i serwuje podpowiedzi w miarę wpisywania przez użytkownika zapytania.
  • Miniatury ulubionych stron (ale to znamy już z Firefoxa czy Opery).
  • Możliwość tworzenia na pulpicie skrótów do aplikacji internetowych (dodane pewnie z myślą o aplikacjach oferowanych przez Google).
Oprócz tego Chrome ma też oczywiście standardowe (w tej chwili) cechy wyszukiwarki: import ustawień z innych wyszukiwarek, przeglądanie w kartach (tabbed browsing), bezpieczne przeglądanie, i tryb incognito (kasowanie stron z historii przeglądania).

Przeglądarka Google Chrome
Główne okno przeglądarki Chrome

Przeglądarka wykorzystuje silnik WebKit do renderowania stron WWW.

Kod źródłowy przeglądarki, wraz z wykorzystywanym V8 JavaScript Enginge, został udostępniony na licencji open source w ramach projektu Chromium.

11 grudnia 2008 udostępniona została pierwsza publiczna wersja określana jako stabilna. Do tego czasu udostępniona przez Google przeglądarka Chrome znajdowała się, jak przeważająca ilość produktów Google, w wersji beta. W czerwcu 2009 zostały udostępnione wersje rozwojowe przeglądarki dla systemów Linux i Mac OS X.

Przeglądarka Chrome stanowi główny komponent Chrome OS - nowe systemu operacyjnego tworzonego przez Google.

Od czerwca 2009 dostępna jest wersja beta przeglądarki Chrome dla systemów Linux i MacOS.