Home » News » Koniec Google.cn?
Linki sponsorowane
Kategorie

Koniec Google.cn?

Kategorie: wyszukiwarka, chiny
Dodano: 19 stycznia 2010   Ostatnia zmiana: 19 stycznia 2010

Po analizie przyczyn i celów ataku na swoją infrastrukturę Google rozważa zmianę podejścia do Chin. Mimo, że atak raczej do udanych nie należał (Google podaje że udało się uzyskać częściowy dostęp do dwóch kont Gmail), to okazało się że jego źródłem były właśnie Chiny, a celem - informacje zgromadzone na kontach osób zajmujących się łamaniem praw człowieka w tym kraju.

Ponadto kilkanaście innych firm zostało zaatakowanych w podobny sposób. Oprócz tego w trakcie analizy ataku odkryto, że wiele kont Gmail należących do działaczy praw człowieka było przeglądanych przez strony trzecie (nie w wyniku przełamania zabezpieczeń, tylko po uzyskaniu haseł za pomocą phishingu lub wirusa).

Jak wiadomo obecność wyszukiwarki w Chinach warunkowana jest cenzurowaniem pewnych treści przez Google. Jeśli dodać, że cenzura dotyczy informacji związanych z prawami człowieka to widać tu pewną sprzeczność z mottem Google - "Don't do evil". Teraz jednak wyszukiwarka chce renegocjować warunki udostępniania treści w Chinach i zaprzestać cenzurowania wyników wyszukiwania na Google.cn. Jeśli negocjacje nie przyniosą zamierzonego celu, Google rozważa wycofanie się z Chin i zamknięcie tamtejszych oddziałów.

Źródło: New approach to China.