Home » Android
Linki sponsorowane
Kategorie

Android

Dodano: 11 listopada 2009   Ostatnia zmiana: 14 listopada 2009

Android to system operacyjny dla urządzeń przenośnych (telefonów, palmtopów itp.) oparty na Linuxie. Android został stworzony przez Google oraz inne firmy z konsorcjum Open Handset Alliance.

Android - otwarty system operacyjny dla telefonów komórkowych

W tej chwili Android wykorzystywany jest w kilkudziesięciu modelach telefonów, z których najpopularniejsze to modele firmy HTC

  • HTC Dream (znany również jako T-Mobile G1 oraz Era G1)
  • HTC Magic (dostępny w Polsce w sieci Orange)
  • HTC Hero (znany jako G2)

Telefony te dostępne są na rynku polskim, pierwsza sprzedaż telefonów z systemem Android rozpoczęła Era (telefon HTC Dream lub Era G1).

Dużą zaletą platformy Android jest jej otwartość, Google udostępniło SDK (software development kit) przeznaczony dla twórców oprogramowania dla tego systemu. Nowe aplikacje można tworzyć w językach Java i C/C++. Aplikacje mogą być tworzone w środowisku linii poleceń, dostępna jest również wtyczka dla środowiska Eclipse.

Stworzone aplikacje można udostępnić na Android Market. Rejestracja wymaga wniesienia opłaty wysokości $25, ma to zapobiec zalewowi spamu (czy też "produktów spamowych"). Po zarejestrowaniu można już zacząć udostępniać swoje oprogramowanie. Jeśli jednak chcemy czerpać z tej dystrybucji jakieś zyski to konieczne jest zarejestrowanie się jako Google Checkout Merchant. Obecnie (listopad 2009) programiści z Polski mogą udostępniać swoje aplikacje za darmo, nie mogą jednak ich sprzedawać na Android Market. Google oczywiście "ciężko pracuje" by poszerzyć listę krajów z których programiści mogą sprzedawać swoje aplikacje.